01.12.2022
Scenariusze - Transformacja cyfrowa
Scenariusze zajęć wykorzystujące kreatywnie TIK w procesie edukacyjnym.
01.12.2022
Scenariusze zajęć wykorzystujące kreatywnie TIK w procesie edukacyjnym.
15.05.2023
Scenariusze zajęć wykorzystujące kreatywnie TIK w procesie edukacyjnym - nauczanie języków.
22.08.2023
Scenariusze zajęć wykorzystujące kreatywnie TIK w procesie edukacyjnym.
11.12.2023
Scenariusze zajęć wykorzystujące kreatywnie TIK w procesie edukacyjnym.
16.01.2024
Tematem roku 2024 jest dobrostan. Aby promować działania na jego rzecz w szkołach organizujemy szereg działań wspierających nauczycieli w dbaniu o wellbeing. Inauguracją tej kampanii były Warsztaty Doskonalenia Zawodowego - Dobrostan w szkole.
21.05.2024
26.08.2024
Scenariusze działań opartych na międzyszkolnej współpracy wykorzystujące kreatywnie TIK.
Celem projektu było wsparcie rozwoju emocjonalnego najmłodszych uczniów, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projektowe aktywności uświadomiły im, że wszyscy doświadczamy różnych stanów psychicznych i istnieją rozmaite sposoby radzenia sobie z nimi. Różnorodne działania pozwoliły dzieciom zgłębiać świat emocji poprzez taniec, śpiew, teatr, sztukę i kodowanie. Inspiracją była książka Anny Llenas „El Monstruo de Colores”. Główny bohater, Kolorowy Potwór, był przewodnikiem dzieci po barwnym świecie emocji.
Projekt wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania unikalnych scenariuszy historii, które pobudzają wyobraźnię uczniów i pozwalają im na selektywną i cząstkową pracę nad problemem. Tworzyli rozmaite opowiadania i filmy: horrory, fantasy, cyberpunk oraz opowieść szpiegowską, a także wspólną, międzynarodową historię tłumaczoną także na języki ojczyste.
Projekt historyczny na temat narodowego socjalizmu, jego genezy i konsekwencji dla świata, praw człowieka, tolerancji i reakcji na krzywdę drugiego człowieka.
Celem projektu było rozbudzenie w dzieciach ciekawości poznawczej na temat drzew i ich znaczenia dla życia planety. Wspólnie kodowały, tworzyły mapy myśli, karty drzew, ekologiczne przesłania, ucząc się równocześnie języka obcego i podstaw programowania.
Tytuł projektu to zakodowana informacja. Słowa klucze stanowią tutaj odpowiedniki anglojęzycznych wyrazów: ptaki, interdyscyplinarność, zasoby, dezinformacja i współpraca w sieci - networking. Poprzez zagadnienia związane z bioróżnorodnością ptaków, ich ewolucją, komunikacją i ekologią, partnerzy omawiali zagadnienia związane z wyzwaniami przyszłości: zmiany klimatu, bezpieczeństwo pracy w sieci, sprawna komunikacja, ochrona bioróżnorodności.
Ten projekt to wspólna podróż - uczestnicy, prowadzeni przez Comp@ss, wyruszyli w 4 kierunkach: na północ (N), wschód (E), południe (S) i zachód (W). W 10 międzynarodowych zespołach podróżowali, rozmawiali, odkrywali i rozwijali kluczowe kompetencje ucząc się w ciekawy i kreatywny sposób.
Projekt porusza temat znaczenia wody i ekologii w życiu człowieka. Jego celem było uświadomienie uczniom znaczenia wody w codziennym życiu: od podstawowych czynności jak pranie, sprzątanie, gotowanie, po przemysł, gospodarkę i środowisko życia zwierząt oraz główny składni naszych organizmów.
Polsko-portugali projekt matematyczny, skupiony równocześnie na doskonaleniu zawodowym nauczycieli z zakresu psychologii i nauczania po pandemii (job-shadowing, mobilności). Do podjęcia działań skłonił partnerów brak motywacji uczniów do nauki tego przedmiotu, ich niskie wyniki oraz przeświadczenie, że jest zbyt trudna i nie można tu odnieść sukcesu. Dzięki zróżnicowanym aktywnościom, i intensywnej międzynarodowej współpracy, umiejętności korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz matematycznego rozumowania. Wykorzystywali ją w praktyce, np. podczas Dnia Tabliczki Mnożenia, do porównywania pomiarów temperatury w szkołach partnerskich, obliczania ilości spożywanych cukrów, czy kalorii w posiłkach.
Uważność to kompetencja przyszłości. Jak ćwiczyć ją w tym w pędzącym świecie i pomóc dzieciom skupić się na tym, co “tu i teraz”?
W projekcie wypracowano i przetestowano konkretne narzędzia oraz aktywności, dzięki którym nauczyciele wraz z uczniami mogą ćwiczyć uważność, świadomość swoich emocji, rozwijać akceptację siebie i innych. Zgromadzone rezultaty wspierają w radzeniu sobie ze stresem i nieprzyjemnymi emocjami, poprawiają koncentrację i uwagę oraz pomagają zyskać więcej spokoju i radości z życia.
Opis najlepszych projektów eTwinning nagrodzonych w 2024 roku.
Opis projektów eTwinning nagrodzonych w konkursie 2023 roku.
Publikacja dla członków eTwinning.
Information on the eTwinning in the field of Initial Vocational Education and Training (IVET).
Results of the first eTwinning
user survey on online teaching
during the COVID-19 pandemic.
Zbiór najlepszych projektów nagrodzonych w konkursie Nasz projekt eTwinning 2021.
Publikacja jest podsumowaniem piętnastolecia programu eTwinning.
Publikacja skierowana do osób, które chcą pogłębić wiedzę na temat ewaluacji projektów w programie eTwinning.
Publikacja dotycząca rozwijania kompetencji kluczowych u uczniów.
Publikacja prezentuje kilkanaście najlepszych projektów nagrodzonych w konkursie Nasz projekt eTwinning 2020.
Publikacja przedstawia najbardziej ambitne projekty programu eTwinning w dziedzinie kształcenia zawodowego.
27.07.2021
27.07.2021
27.07.2021
27.07.2021
18.10.2024
Dołącz do grupy na platformie eTwinning:
Wrażliwi na (dez)informację - edukacja obywatelska z eTwinning
05.09.2024
Dołącz do grupy na platformie eTwinning:
26.08.2024
Dołącz do grupy na platformie eTwinning:
12.08.2024
Dołącz do grupy na platformie eTwinning:
08.08.2024
09.02.2024
Grupa, znana do tej pory grupa pod nazwą Humaniści na TIK tak!, zmienia nieco swoją nazwę i zasięg odbiorców.
Od teraz to HUMANIŚCI-WYCHOWAWCY na TIK tak!
13.04.2022
Wszyscy mówią o pokoju, ale nikt nie wychowuje do pokoju. Ludzie kształcą do rywalizacji i to jest początek każdej wojny. Kiedy edukujemy do współpracy i solidarności ze sobą, tego dnia będziemy wychowywać na rzecz pokoju.
Maria Montessori
08.04.2022
Co roku pedagodzy z całego świata ubiegają się o „Nauczycielskiego Nobla” i nagrodę miliona dolarów. W 2021 roku wśród najlepszych znalazła się trójka Polaków – eTwinnerów!
AUTOR: Alina Gierak
06.06.2016
Małgorzata Garkowska i Beata Lenartowicz Praca w grupie, kreatywność, odpowiedzialność za współpracę, wszechstronny rozwój… To stałe elementy projektów eTwinning.
03.12.2015
rzy wyjątkowe nauczycielki bibliotekarki, doświadczone eTwinnerki, laureatki wielu nagród, Krajowych i Europejskich Odznak Jakości: Urszula Kuta ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki, Teresa Prokowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu i Aneta Szadziewska z Gimnazjum nr 3 w Lublinie przekonają o tym każdego, kto jeszcze ma wątpliwości
24.10.2022
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedyną uczelnią w Polsce, która uczestniczy w programie eTwinning, by kształcić przyszłych nauczycieli biologii i przyrody. Wspólne projekty prowadzi z podstawówką.
AUTOR: Maciej Dobrowolski