15.04.2025
Ciekawe projekty
Sexual Education and Sexual Health Care #eTwinnovation
Projekt wpisuje się w treści edukacji prozdrowotnej - uświadamianie młodzieży jak ważne jest dbanie o zdrowie, swoją świadomość i identyfikację. Wśród poruszanych zagadnień znajdują się także wartości europejskie i edukacja obywatelska - przybliżanie uczniom kluczowych wartości: godność i prawa człowieka, wolność, demokracja, prawo głosu i wyboru, równouprawnienie, równość, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność oraz budujące właściwe postawy obywatelskie.
Koordynatorka:
Agnieszka Mitela
IV Liceum Ogólnokształcącym. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego w Zielonej Górze
Kraje partnerskie:
Niemcy, Włochy, Grecja, Litwa, Hiszpania (Katalonia)
Obszary tematyczne:
biologia, języki obce
Języki:
angielski, niemiecki
Strona projektu:
Nagrody i wyróżnienia:
- Krajowa i Europejska Odznaka Jakości
- Nagroda w konkursie Nasz projekt eTwinning 2025
Projekt obejmował takie zagadnienia jak układ rozrodczy, ochrona przed niechcianą ciążą, metody antykoncepcji, choroby przenoszone drogą płciową, a także ekspresja tożsamości płciowej, płeć biologiczna/społeczna, orientacja seksualna, różnorodność seksualna, szacunek i zgoda, godność i poszanowanie drugiego człowieka, tożsamość i tolerancja, poszukiwanie siebie i odpowiedzialności za podejmowane działania.
Uczniowie razem poszukiwali odpowiedzi na pytania: kim jestem i dlaczego tak postępuję, jakie konsekwencje mogą mnie spotkać, gdzie szukać pomocy, jak dbać o zdrowie, z jakimi problemami mierzą się nasi rówieśnicy z innych krajów europejskich, czy kobiety i mężczyźni są jednakowo traktowani, jak ważne jest uświadamianie młodzieży ich przyszłych ról i konsekwencji.
Wcielali się w wiele ról, wymieniali się wiadomościami, spotykali się online, wyszukiwali informacje, tworzyli filmy, zapoznawali się z narzędziami cyfrowymi, komponowali swoje prace, tworząc autentyczne materiały, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności językowe i zapoznając się z terminologią tematu w języku angielskim i niemieckim. W efekcie powstały filmy, podcasty, gry, plakaty, które pomogą szerzyć wiedzę wśród młodzieży.
Mając na celu doskonalenie krytycznego myślenia i umiejętności miękkich, a także cyfrowych, metodą blended learning, położyliśmy nacisk na metody skoncentrowane na uczniu, strategie uczenia się oparte na odkrywaniu i eksploracji.
Naszym celem było przekazanie naszym uczniom wiedzy na temat kwestii zdrowia seksualnego i znaczenia zgody, a jednocześnie staraliśmy się przełamywać stereotypy płciowe i promować szacunek dla różnorodności.
Szczególnie w dobie wielu zmian społecznych w Polsce, czy innych krajach Unii Europejskiej ten temat jest bardzo aktualny dla młodych ludzi. W każdej szkole są osoby, które mierzą się z trudnościami długiego procesu zmiany płci, czy problemem akceptacji ze względu na swoją orientację.
Koordynatorka
22.04.2025
Szkoła ponadpodstawowa