My Future Looks So Bright

Realizując projekt uczniowie mogli uzmysłowić sobie jak ważna jest praca każdego człowieka dla wspólnego dobra. Rozpatrywali sytuacje zastępowania ludzi przez maszyny, roboty i sztuczną inteligencję. Wymyślali zawody przyszłości oraz debatowali, który zawód może być jednocześnie hobby, lub odwrotnie. Doskonalili kompetencje oparte o logiczne i krytyczne myślenie oraz wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych informacji. Rozwijali kreatywność i kompetencje językowe zarówno w zakresie języka obcego, jak też języka ojczystego, doskonalili sprawność samodzielnego korzystania z nowoczesnych technologii w bezpiecznej szkolnej sieci Internet

Koordynatorka:
Jolanta Okuniewska
Szkoła Podstawowa nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie

Kraje partnerskie:
Rumunia, Cypr, Mołdawia, Portugalia

Obszary tematyczne:
sztuka, języki obce, informatyka, języki obce, edukacja wczesnoszkolna, orientacja zawodowa

Języki:
angielski

Strona projektu:

Nagrody i wyróżnienia:

 

Dzięki odnoszonym małym sukcesom w realizacji kolejnych projektowych zadań partnerzy wspierali sprawczość uczniów podnosząc dzięki temu ich poczucie własnej wartości. Miało to ogromny wpływ na poczucie sensu, rozwój motywacji wewnętrznej oraz dobrostan psychiczny.

Stosowali zróżnicowane metody oparte na praktycznym działaniu, metody programowania, angażujące równocześnie wszystkie zmysły dziecka, metody oparte o gry dydaktyczne, project based learning, metody oparte o sztuczną inteligencję oraz tradycyjne - słowne i obrazowe. Dominowała praca grupowa - w parach i małych zespołach. Aby ukończyć każde zadanie, uczniowie współpracowali zarówno w obrębie swojej klasy i szkoły, jak i z europejskimi rówieśnikami.

Tematyka zajęć obejmowała:

  • Poznawanie zawodów: Charakterystyka różnorodnych profesji, w tym zawodów ciekawych, wymierających i przyszłościowych. Rola różnych zawodów w społeczeństwie i ich wpływ na życie codzienne.
  • Związki między hobby a pracą zawodową: Eksploracja zawodów, które mogą być hobby, oraz zainteresowań, które mogą przekształcić się w pracę.
  • Świat pracy i edukacji: Znaczenie edukacji i zdobywania umiejętności w kontekście rynku pracy. Zależności między zainteresowaniami, zdolnościami a wyborem zawodu.
  • Współczesne zmiany w świecie zawodowym: Wpływ technologii, maszyn i sztucznej inteligencji na różne profesje. Wynalazki i nowe zawody przyszłości.
  • Zawody w najbliższym otoczeniu: Poznanie zawodów wykonywanych przez rodziców i lokalną społeczność. Obserwacja pracy specjalistów z różnych branż (np. cukiernika, operatora filmowego, rzemieślnika itp).

Ćwiczenia związane z opisywaniem zawodów, budowaniem złożonych wypowiedzi na podstawie własnych doświadczeń i czytanych tekstów oraz tworzeniem instrukcji rozwinęły u uczniów umiejętność efektywnego wyrażania myśli w mowie i piśmie. Doskonalenie sztuki prezentacji oraz scenki dramowe dodały elementy praktycznego treningu autoprezentacji.

Uczniowie samodzielnie projektowali plakaty, kartki świąteczne, quizy oraz ilustracje zawodów. Proces ten rozwijał ich kreatywność, a jednocześnie umożliwiał indywidualne podejście do realizacji zadań. Analiza zawodów w kontekście lokalnym (rodzina, miejsce zamieszkania) oraz odgrywanie scenek związanych z numerami alarmowymi miały wymiar praktyczny i przygotowywały uczniów do podejmowania odpowiedzialnych działań w życiu codziennym.

Projekt łączył elementy różnych dziedzin edukacji (matematyki, języka polskiego, plastyki, muzyki, języka angielskiego, przyrody), co umożliwiło uczniom wieloaspektowe spojrzenie na tematykę zawodów i rozwijanie różnorodnych kompetencji w jednym spójnym kontekście.

Dzięki projektowi lepiej poznałam rodziców moich uczniów oraz włączyłam ich do planowania zadań związanych z projektem. Pozwoliło to na ściślejszą współpracę również w innych obszarach, co widać w rozwoju uczniów i osiąganych sukcesach edukacyjnych. Ma to przełożenie na pozytywny stosunek rodziców do szkoły, jako do edukacji systemowej, która w ostatnich latach jest krytykowana przez społeczeństwo.

Koordynatorka