02.04.2024
Lista szkoleń
Tydzień z e-Safety
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie https://etwinning.pl/szkolenia-etwinning/kursy-internetowe
Adresaci szkolenia
Kurs na temat bezpieczeństwa w sieci skierowany jest do nauczycieli zarejestrowanych w programie eTwinning, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.
Wymagania wstępne
Od uczestników szkolenia wymagana jest umiejętność posługiwania się komputerem w zakresie zarządzania folderami i plikami, uruchamiania programów, posiadanie konta pocztowego, a także umiejętność sprawnego posługiwania się przeglądarką internetową.
Opis kursu
Podczas kursu uczestnicy poznają najpopularniejsze formy aktywności w Internecie i związane z nimi zagrożenia. Dowiedzą się, jakie są przyczyny i skutki uzależnień od nowych mediów. Poznają zagadnienia związane z ochroną własności intelektualnej. Otrzymają bogaty zestaw materiałów edukacyjnych, które mogą wykorzystać podczas pracy z uczniami.
W module 1 uczestnicy otrzymają informacje o najczęściej występujących zagrożeń, na które narażeni są uczniowie oraz podpowiedzi, jakie podstawowe działania profilaktyczne można podjąć, aby uczniowie w jak najmniejszym stopniu mieli z nimi kontakt i gdzie mają zgłaszać sytuacje niebezpieczne. Wykonają obowiązkowe Zadanie 1 i Zadanie 2.
Moduł 2 przybliży tematykę przyczyn, objawów i skutków uzależnienia od mediów elektronicznych. Uczestnicy otrzymają wskazówki, jakie działania profilaktyczne może podjąć nauczyciel/szkoła w tym zakresie. Wykonają obowiązkowe Zadanie 3 i Zadanie 4.
W module 3 uczestnicy poznają podstawowe informacje dotyczące ochrony wizerunku, tożsamości, prywatności i danych. Przyjrzą się bliżej zagadnieniom własności intelektualnej oraz dbania o wizerunek i ochronę danych. Uzyskają niezbędną wiedzę dotyczącą możliwych zagrożeń w serwisach społecznościowych i dowiedzą się, jakie działania profilaktyczne mogą podjąć, aby przygotować uczniów do bezpiecznego korzystania z takich serwisów. Wykonają obowiązkowe Zadanie 5 i Zadanie 6.
Moduł 4 dostarczy uczestnikom przykłady cennych materiałów dydaktycznych na temat zagrożeń w Internecie, np. wybrane ćwiczenia przygotowane na platformie LearningApps, przykładowe materiały filmowe, kursy online, wykaz serwisów o bezpieczeństwie dedykowanych zarówno uczniom, nauczycielom, jak i rodzicom. Otrzymają także zebrane wartościowe infografiki i inne materiały edukacyjne wyszukane w sieci Internet (scenariusze zajęć, poradniki itp.). Wykonają obowiązkowe Zadanie 7.
Moduł 5 poświęcony jest poznaniu najczęściej występujących zagrożeń naszego komputera podłączonego do Internetu. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są rodzaje złośliwego oprogramowania i jak wydatnie ograniczyć ryzyko związane z podłączeniem komputera do sieci, stosując właściwe zabezpieczenia. Wykonają obowiązkowe Zadanie 8.
Na zakończenie uczestnicy wypełnią ankietę ewaluacyjną, udostępnioną pod koniec kursu w module 6.
Cele kursu
- poznanie najpopularniejszych form aktywności w sieci Internet oraz związanych z nimi zagrożeń
- rozwijanie kompetencji nauczycieli w obszarze podnoszenia wśród uczniów wiedzy i umiejętności związanych z bezpieczeństwem w Internecie, ochroną danych osobowych, prawem każdego człowieka do prywatności
- nabycie umiejętności wykorzystania gotowych materiałów dydaktycznych na temat bezpieczeństwa w Internecie i tworzenia materiałów własnych
- kształcenie nawyku poszanowania praw autorskich
- umiejętne organizowanie samokształcenia
- sprawne korzystanie z platformy Moodle
Treści szkoleniowe
Treści merytoryczne kursu są podzielone na 5 modułów, w których znajduje się materiał teoretyczny, a także 8 obowiązkowych zadań do wykonania.
1. Zagrożenia w Internecie
- Cyberprzemoc
- Niebezpieczne kontakty
- Niebezpieczne treści
- Cyberprzestępstwa
- Seksting
- Gdzie szukać pomocy?
- Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów
- Zadanie 1
- Zadanie 2
2. Nadużywanie Internetu i uzależnienie od nowych mediów
- Nadużywanie Internetu i nowych mediów przez dzieci i młodzież
- Uzależnienie od mediów elektronicznych
- Zadanie 3
- Zadanie 4
3. Ochrona prywatności i danych. Własność intelektualna
- Ochrona prywatności i danych
- Ankieta realizowana w ramach programu GIODO „Twoje dane – Twoja sprawa”
- Portale społecznościowe
- Własność intelektualna
- Zadanie 5
- Zadanie 6
4. Materiały
- Ćwiczenia przygotowane na platformie LearningApps
- Przykładowe materiały filmowe
- Kursy online
- Ważne serwisy
- Infografiki do wykorzystania
- Różne materiały edukacyjne
- Zadanie 7
5. Bezpieczeństwo komputera
- Typy złośliwego oprogramowania
- Serwis Bezpieczny PC
- Informacje o zabezpieczeniach i bezpiecznym korzystaniu z komputera
- Kontrola rodzicielska
- Porady w Biuletynie OUCH!
- Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej
- Łatwe hasło to złe hasło. Myślenie nie boli
- Porządkujemy przeglądarkę
- Wszystko o ciasteczkach – serwis
- Zadanie 8
Kurs obejmuje 7 dni pracy (14 godzin) i ma charakter zadaniowy. Uczestnicy mają całodobowy dostęp do platformy Moodle, materiałów szkoleniowych, treści zadań. W razie potrzeby korzystają ze wsparcia trenera na „Forum pomocy”. Wszystkie ważne dla uczestników informacje organizacyjne zamieszczane są przez trenera na „Forum Aktualności”, dlatego każdy z uczestników powinien z tego forum systematycznie korzystać.
Z uwagi na bogaty materiał zawarty w poszczególnych modułach kursu uczestnik powinien zarezerwować codziennie minimum 1-2 godziny prywatnego czasu. Z uwagi na to, iż każdy ma indywidualne tempo i styl nauki, uczestnicy otrzymują od razu dostęp do wszystkich części kursu. Powinni jednak pracować systematycznie i zapoznawać się z materiałami zgodnie z kolejnością modułów oraz wykonywać zadania w określonej kolejności.
Autorem kursu jest pan Adam Stępiński.
Wszystkie materiały zamieszczone na platformie Moodle są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jest zabronione.
Zaświadczenie o odbytym kursie można pobrać z jego strony w terminie do 7 dni od daty ukończenia szkolenia.
Szczegółowych informacji na temat szkolenia udziela Agnieszka Woźniak agnieszka.wozniak@frse.org.pl
29.08.2016
Kursy internetowe
-
Kursy internetowe
-
Kursy internetowe
19.03.2024
Tydzień z AI dla anglistów
-
Kursy internetowe
19.03.2024
Tydzień z lekcją AI w kwadrans
-
Kursy internetowe
14.03.2024
Tydzień z Canvą i sztuczną inteligencją
-
Kursy internetowe - pozostałe
26.09.2023
Tydzień z Chatem GPT w edukacji
-
Kursy internetowe
23.03.2023
Tydzień z aplikacjami VR w edukacji