Let’s podcast!

25% dzieci słucha podcastów, ponieważ są zabawne i ciekawe. Są więc też potężnym narzędziem edukacyjnym! W tym projekcie uczniowie sami wybierali tematy, którymi chcieli się zajmować w formie wspólnych aktywności, m.in. tworzeniu angażujących nagrań.

Koordynatorki:

Kraj partnerski:
Hiszpania

Obszary tematyczne:
informatyka, edukacja medialna, edukacja obywatelska, języki obce

Języki:
angielski

Strona projektu:

Nagrody i wyróżnienia:

 

Podcasty kreatywnie wspierają proces edukacji językowej. Dają możliwości posłuchania prawdziwych wypowiedzi w języku obcym, osłuchania się z różnymi dialektami. A materiały przygotowane przez rówieśników dodatkowo angażują słuchaczy adekwatną tematyką i podobną perspektywą.

Uczniowie, w międzynarodowych grupach wybierali tematy i opracowywali scenariusze nagrań. Przygotowanie każdego podcastu poprzedzały długie dyskusje na forum TwinSpace. Opowiadali m.in. o swoich ulubionych potrawach, świętach, serialach, zainteresowaniach, sporcie i zjawiskach paranormalnych wzbogacając powiązane słownictwo i ćwicząc płynność wymowy. Wspólnie stworzyli także wywiady - hiszpańscy uczniowie opracowali zestaw pytań dla polskiego sportowca, a polscy uczniowie przeprowadzili spotkanie.

Ponadto powstała wspólna piosenka, lista przepisów, którymi wymieniali się i wypróbowywali z entuzjazmem wszyscy uczestnicy, plakaty, itp. Finalnie spotkali się na podsumowującej wideokonferencji.

Projekt idealnie wpasował się w program nauczania, dzięki stwarzanym przez partnerów licznym formalnym i nieformalnym sytuacjom, w których uczniowie „musieli” korzystać z języka angielskiego, zarówno z mówienia, jak i pisania i słuchania. Podejmowane tematy odpowiadają wymaganiom egzaminacyjnym, jak i sytuacjom z życia codziennego. Kreatywne korzystanie z TIK także znalazło zastosowanie w pozaszkolnych działaniach i zainteresowaniach uczniów.

Koordynatorki