Autumn Tree

Celem projektu było rozbudzenie w dzieciach ciekawości poznawczej na temat drzew i ich znaczenia dla życia planety. Wspólnie kodowały, tworzyły mapy myśli, karty drzew, ekologiczne przesłania, ucząc się równocześnie języka obcego i podstaw programowania.

Koordynatorki:
Dorota Dankowska, Joanna Mateńko, Katarzyna Antoniak - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku

Kraje partnerskie:
Bośnia i Hercegowina, Rumunia Włochy

Obszary tematyczne:
sztuka, geografia, biologia, matematyka, informatyka, języki obce, język polski, edukacja wczesnoszkolna

Języki:
angielski

Strona projektu:

Nagrody i wyróżnienia:

 

Zadaniem każdego projektowego zespołu było wybranie drzewa rosnącego w pobliży szkoły. Wspólnie stworzyli zestaw pytań, na które szukali odpowiedzi w odniesieniu do wybranej rośliny. Na bazie zebranych informacji powstały mapa myśli i karty drzewa, będące podstawą wspólnych, międzynarodowych aktywności. Towarzyszył im przygotowany przez uczniów międzynarodowy słownik nazw drzew obserwowanych w projekcie. Powstały także liczne prace plastyczne, które prezentowano potem w projektowej galerii.

Jednym z ciekawszych zadań była nauka kodowania. Uczestnicy pisali skrypty w programie Scratch, wspólnie uczestniczyli w Code Week, podczas lekcji online razem z partnerami uczyli się rozpoznawać drzewa wykorzystując roboty edukacyjne Photon.

W swoich klasach założyli hodowlę własnego dębu. w doniczce i prowadzili obserwacje. Poznali znaczenie drzew dla klimatu i życia naszej planety. Zastanawiali się, jak może wyglądać świat bez drzew - przedstawili te wizje w postaci rysunków i podcastów. Nagrali spot - przesłanie do ludzi - z prośbą o ochronę przyrody, w którym „wystąpiły” mówiące drzewa i stworzyli podcast. "What would happen if there were no trees

Uczestniczyli w obchodach "The Global Education Week 2023" - sadzili drzewa, oglądali filmy, spotykali się z partnerami online. Sadzili również drzewa online na platformie CoSpaces Edu i zorganizowali hybrydową konferencję "International Children's Conference "AUTUMN TREE" jako podsumowanie prac w projekcie.

W międzyczasie grali w różne gry związane z tematyką projektu. W efekcie powstała baza gier interaktywnych oraz pomysłów na gry stolikowe.

Podczas wyjść edukacyjnych zbierali materiał przyrodniczy ( liście różnych drzew). Na zajęciach klasyfikowali liście, przeliczali i w zespołach przygotowali prace plastyczne w dużym formacie - różne gatunki drzew. Prace powieszono na korytarzu szkolnym.

Projekt opierał się na współpracy. Kontaktowaliśmy się codziennie poprzez komunikatory , telefonicznie oraz Messenger i grupę FB. Każde działanie było przedyskutowane. Jeśli narzędzie sprawiało problemy organizowałyśmy spotkanie - warsztaty. Wspierałyśmy się wzajemnie i motywowałyśmy. Tworzyłyśmy szablony do współpracy w chmurze, na ich podstawie powstawały rezultaty.

Zasadniczym cele projektu było podniesienie świadomości znaczenia drzew dla naszej planety oraz rozwijanie ciekawości poznawczej. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem przystępowali do ich realizacji. Wyzwania między partnerami, współtworzenie rezultatów, wspólne oglądanie i podsumowanie było dla nich niezwykłym przeżyciem.

Projekt się zakończył, a uczniowie nadal prowadzą obserwację drzewa. Ponadto nasionko dębu, wsadzone do doniczki wykiełkowało - trwa obserwacja młodej roślinki i opieka nad nią.

W projekcie debiutowały tez młode nauczycielki, dzięki nim cała szkoła żyła naszym projektem. Dużo działań twórczych prezentowanych było na korytarzach szkolnych, co wzbudzało zainteresowanie społeczności szkolnej.

Koordynatorki

 

 

Pliki cookies

Serwis etwinning.pl używa plików cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu.