13.05.2024
Ciekawe projekty
EUROPEAN WOMEN IN SCIENCE
Celem projektu było zaprezentowanie sylwetek słynnych kobiet-naukowców, ich wkładu w naukę, rozwój społeczeństwa oraz realizacja prostych doświadczeń.
Koordynatorka:
Magdalena Czop-Niewolik– Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach - Szkoła Podstawowa nr 14
Kraje partnerskie:
Hiszpania, Włochy, Turcja, Grecja
Obszary tematyczne:
fizyka/astronomia, języki obce
Języki:
angielski
Strona projektu:
https://twinspace.etwinning.net/124447/home
Nagrody i wyróżnienia:
- Krajowa i Europejska Odznaka Jakości
- Nagroda w konkursie Nasz projekt eTwinning 2022
Europan women in science powstał, aby uczniowie poznali bliżej słynne lekarki, astronautki, naukowczynie, znaleźli w ich pracy inspiracja dla siebie, a także poznali lepiej realia i tradycje krajów z których pochodzą – partnerskich krajów w projekcie.
Aby kontynuować działania słynnych bohaterek uczniowie przeprowadzali różnorodne eksperymenty. Wymieniali się nimi z partnerskimi placówkami, testowali pomysły kolegów. Działania te zaowocowały powstaniem Experiments’book - young scientists in action. e-Book zawiera instrukcje, opisy i zdjęcia wszystkich wykonanych przez uczniów doświadczeń w poszczególnych krajach. Stanowi nie tylko dokumentację, ale także podręcznik dla kolejnych grup uczniów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w świecie eksperymentów naukowych.
Na bazie informacji o bohaterkach projektu powstała druga wspólna e-publikacja: opowiadanie o fikcyjnej naukowczyni Noeli i jej pracy w poszukiwaniu leku na Covid. Każda część opowiadania stanowiąca kolejne perypetie bohaterki została opracowana przez dzieci z poszczególnych krajów i zawiera elementy legend i folkloru z danego regionu. Uczniowie mieli w ten sposób możliwość zaprezentować kulturę i tradycje swoich krajów i poznać bliżej swoich projektowych partnerów.
W czasie trwania projektu wykorzystano również rożnego rodzaju gry, które angażowały uczniów i utrwalały ich wiedzę. Miały również miejsce wideokoferencje z naukowczynią Ingrid Mateo Manrique oraz spotkanie online wszystkich uczestników.
Na co dzień pracuję w świetlicy szkolnej co pozwala na dużą różnorodność w wyborze tematów działań projektowych. Plan pracy w świetlicy opiera się na programie klas I-III m.in.: doradztwa zawodowego, gdzie uczniowie poznają różne zawody, co zrealizowaliśmy poprzez tematykę projektu. Podjęte działania rozbudziły w uczniach ciekawość świata, pomogły przełamać bariery językowe, rozwinęły umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną oraz kompetencje informatyczne i społeczne.
Koordynatorka
21.04.2022
Szkoła podstawowa