01.10.2024
Lista szkoleń
Tydzień z modelowaniem 3D
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie https://etwinning.pl/szkolenia-etwinning/kursy-internetowe
Adresaci szkolenia
Kurs jest przeznaczony dla zarejestrowanych użytkowników programu eTwinning, którzy w swojej pracy chcą wykorzystywać bezpłatne narzędzia do tworzenia modeli 3D. Uczestnicy kursu dowiedzą się również jak wykorzystać aplikację w pracy nauczyciela.
Wymagania wstępne
Od uczestników wymagana jest podstawowa umiejętność posługiwania się komputerem oraz umiejętność korzystania z przeglądarek internetowych. Zaleca się, aby przed rozpoczęcie kursu uczestnicy mieli założone i aktywne konto pocztowe. Każdy uczestnik kursu powinien być zarejestrowany na portalu eTwinning.
Cele kursu
- wdrożenie do wykorzystania TIK w pracy dydaktycznej
- poznanie aplikacji do wykorzystania w codziennej pracy nauczyciela
- nabycie umiejętności tworzenia modeli 3D
- umiejętne organizowanie samokształcenia
- sprawne korzystanie z platformy Moodle
Opis kursu
Podczas kursu uczestnicy będą mieli okazję poznać aplikację Tinkercad i jej wykorzystanie w edukacji. Modelowanie 3D, a także drukowanie obiektów przestrzennych wnosi w edukację powiew nowoczesności. Wyposaża uczniów w praktyczne umiejętności, takie jak rozwiązywanie problemów, praca w grupie oraz projektowanie. W dobie dostępności w szkołach drukarek 3D, nauka modelowania przestrzennego nabiera praktycznego wymiaru. Teraz już tylko potrzebne są umiejętności i pomysł. Na wyobraźnie uczniów możemy liczyć, więc pozostaje nam poprowadzić ich w świat trójwymiaru.
Kurs „Tydzień z modelowaniem 3D” przybliży uczestnikom program do projektowania przestrzennego. Moduły kursu zawierają materiały, które może wykorzystać każdy nauczyciel bez względu na nauczany przedmiot i zakres umiejętności informatycznych.
Treści kursu zostały podzielone na 5 moduły.
- W module 1 uczestnicy kursu dowiedzą się czym jest program Tinkercad, do czego służy oraz poznają jego zalety. Przejdą proces zakładania konta na platformie oraz dowiedzą się o funkcjach konta nauczycielskiego. Będą mieli możliwość edycji profilu. Odbędą wędrówkę po stronie głównej programu. Uczestnicy obowiązkowo wykonają zadanie 1.
- Moduł 2 pokazuje wykorzystanie programu Tinkercad w rzeczywistości szkolnej. Uczestnicy poznają funkcje aplikacji, które ułatwiają pracę nauczyciela. Dowiedzą się jak zakładać na platformie Tinkercad wirtualne klasy i jak nimi zarządzać. Uczestnicy obowiązkowo wykonają zadanie 2.
- W module 3 uczestnik kursu zostanie oprowadzony po programie, pozna jego interfejs. Przekona się jak bardzo intuicyjne jest użycie narzędzi oferowanych przez program. Nabędzie umiejętność korzystania z podstawowych operacji niezbędnych do tworzenia modeli 3D w programie Tinkercad. Uczestnicy obowiązkowo wykonają zadanie 3.
- Przedostatni moduł jest tą częścią kursu, podczas której uczestnik zaprojektuje modele 3D z kategorii sztuki użytkowej. Zastosuje w praktyce wiedzę pozyskaną w czasie kursu. Będzie miał okazję czerpania przyjemności z tworzenia obiektów 3D. Dostanie też inspiracji do działań własnych i pracy z uczniami. Uczestnicy obowiązkowo wykonają zadania 4 i 5.
- Ostatni moduł zawiera treści podpowiadające jak przygotować model do wydrukowania.
Treści szkoleniowe
- Rejestracja
- wprowadzenie - modelowanie 3D w rzeczywistości szkolnej
- zakładanie konta nauczycielskiego
- panel użytkownika
- zadanie 1
- Zakładanie wirtualnych klas i zarządzanie nimi
- zakładanie wirtualnych klas i dodawanie uczniów
- zarządzanie klasami: klasy, uczniowie
- zarządzanie klasami: ćwiczenia
- zadanie 2
- Interfejs programu
- modelowanie
- tworzenie modeli 3D_ podstawowe operacje
- zadanie 3
- Modelowanie 3D
- początki modelowania 3D – wisiorek
- zadanie - kubeczek
- inspiracje - Lekcje
- inspiracje z sieci
- zadanie 4 i 5
-
Przygotowanie wydruku 3D
-
przygotowanie modelu do wydruku
Moduł ekstra: „Dodatek_ Magia zdjęć 3D – litofan”
- Wyjaśnienie czym jest litofan.
- Do czego można wykorzystać litofany w szkole?
- Litofan - magia zdjęcia 3D Instrukcja dla drukarza 3D w 3 krokach.
- Litofany - zdjęcia drukowane w 3D, ożywiane światłem.
- Lithophanemaker_pudełko.
- Lithophanemaker - strona internetowa.
6. Podsumowanie
-
ankieta ewaluacyjna nr 1
-
ankieta ewaluacyjna nr 2
-
certyfikat ukończenia szkolenia
Zasady organizacyjne
Kurs jest prowadzony metodą e-learning na platformie zdalnego nauczania Moodle pod adresem: https://kursy.etwinning.pl. Nabór uczestników prowadzony jest poprzez formularz na stronie http://etwinning.pl/kursy-internetowe. Kurs rozpoczyna się w poniedziałek o godzinie 9.00, kończy w następny poniedziałek o godzinie 23.55. Obejmuje 7 dni pracy (14 godzin) i ma charakter zadaniowy. Uczestnicy mają całodobowy dostęp do platformy Moodle, materiałów szkoleniowych, treści zadań. W razie potrzeby korzystają ze wsparcia trenera na „Forum pomocy”. Wszystkie ważne dla uczestników informacje organizacyjne zamieszczane są przez trenera na „Forum Aktualności”, dlatego każdy z uczestników powinien z tego forum systematycznie korzystać. Uczestnik powinien zarezerwować codziennie przeciętnie 1-2 godziny prywatnego czasu, pracować systematycznie i zapoznawać się z materiałami zgodnie z kolejnością modułów oraz wykonywać zadania zgodnie z ustalonymi terminami.
Wszystkie treści szkoleniowe zostaną udostępnione w poniedziałek do godziny 9.00.
Na zapoznanie się z materiałami przygotowanymi w modułach 1, 2, 3 i 4 oraz wykonanie obowiązkowych zadań uczestnicy mają czas do kolejnego poniedziałku do godziny 23.55. Najpóźniej w ostatnim dniu kursu zostanie odsłonięty moduł „Podsumowanie”, w którym udostępnione będą ankiety ewaluacyjne oraz dostęp do generatora certyfikatów dla tych uczestników, którzy ukończą kurs z pozytywnym rezultatem.
Jeśli uczestnik nie rozpocznie pracy w ciągu 3 dni od rozpoczęcia kursu, zostanie z niego usunięty przez prowadzącego.
Zasady oceniania
Warunkiem zaliczenia szkolenia i uzyskania certyfikatu będzie wykonanie przez uczestnika wszystkich obowiązkowych zadań, w ramach, których uzyska nie mniej niż 5 punktów (100%).
Autorką kursu jest Małgorzata Woźniak
Zaświadczenie o zrealizowanym kursie można pobrać z jego strony w terminie do 7 dni od daty ukończenia szkolenia.
Wszystkie materiały zamieszczone na platformie Moodle są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jest zabronione.
Szczegółowych informacji na temat szkolenia udziela Agnieszka Woźniak agnieszka.wozniak@frse.org.pl
23.02.2023
Kursy internetowe, Kursy internetowe - pozostałe
TAGI: kurs internetowy, modelowanie 3D, etwinning
-
Kursy internetowe - pozostałe
-
Kursy internetowe - pozostałe
15.07.2024
Tydzień z Planem Daltońskim
-
Kursy internetowe - pozostałe
21.05.2024
Tydzień z awansem zawodowym nauczyciela - część 2
-
Kursy internetowe - pozostałe
21.05.2024
Tydzień z Curipod – Interaktywne lekcje
-
Kursy internetowe - pozostałe
22.04.2024
Tydzień z generowaniem grafiki z AI
-
Kursy internetowe - pozostałe
08.04.2024
Tydzień z krytycznym myśleniem i AI