01.10.2024
Lista szkoleń
Tydzień z TIK w biologii
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie https://etwinning.pl/szkolenia-etwinning/kursy-internetowe
Adresaci kursu
Kurs Tydzień z TIK w biologii jest przeznaczony dla zarejestrowanych użytkowników programu eTwinning, którzy w swojej pracy i działalności projektowej poszukują nowych metod wykorzystania TIK w nauczaniu tego przedmiotu.
Wymagania wstępne
Od uczestników szkolenia wymagana jest umiejętność posługiwania się komputerem w zakresie uruchamiania programów. Każdy uczestnik powinien mieć dostęp do komputera i Internetu. Przydatna będzie także podstawowa znajomość języka angielskiego.
Opis kursu
W trakcie kursu uczestnicy szkolenia zapoznają się z narzędziami ICT, które umożliwią im przekazanie wiedzy dotyczącej zagadnień z zakresu biologii za pomocą aplikacji na Androida, a także dostępnych online. Część aplikacji jest dostępna w języku polskim, część w języku angielskim. Są intuicyjne w obsłudze, a prezentowane wiadomości za pomocą obrazów 3D pozwalają przyswoić wiedzę w różnorodny sposób.
Aby właściwie wykorzystać narzędzia ICT w nauczaniu biologii, powinny one wiązać się z zamierzonymi celami lekcji. Część zaproponowanych aplikacji łączy w sobie wykorzystanie technologii i wycieczki do lasu czy na łąkę. Uczniowie za pomocą tych narzędzi mogą dokumentować swoje wyjścia i obcowanie z przyrodą za pomocą e-zielnika.
Podczas kursu uczestnicy szkolenia będą mieli okazję zapoznać się z narzędziami do nauczania biologii: online – Innerbody, Zygotebody i darmowymi aplikacjami na Androida.
Zaproponowane aplikacje i programy mają służyć lepszemu zrozumieniu procesów zachodzących w świecie przyrody, poznaniu pojęć biologicznych i procesów, które zachodzą w organizmach. Wszystkie są darmowe.
Zaproponowane narzędzia pozwolą uczestnikom szkolenia podczas kursu wspólnie szukać rozwiązań i uczyć się od siebie nawzajem. Efekty pracy w programie będą dla partnerów widoczne od razu i to pozwoli na bieżąco pracować nad realizacją celów projektu i wypracowywaniem materiałów.
Cele
- Realizacja projektów eTwinning o tematyce przyrodniczej w oparciu o wykorzystanie narzędzi TIK w biologii.
- Dostosowanie kształcenia do zmian wynikających z postępu naukowo-technicznego.
- Nabycie przez uczniów umiejętności kreatywnego i bezpiecznego wykorzystania technologii w realizacji własnych pomysłów i rozwiązywaniu problemów.
- Umiejętność zbierania informacji, katalogowania i korzystania z zasobów dostępnych w Internecie.
Treści szkoleniowe
Kurs będzie zorganizowany w bloki tematyczne, dzięki którym podczas kolejnych dni kursanci będą mieli możliwość stopniowo poznać zalety programów z wykorzystaniem ich w działaniach projektowych eTwinning.
Moduły:
- Moduł 0 – sylabus kursu, forum aktualności, forum pomocy, forum poznajmy się.
- Moduł I – informacje o aplikacji iCell, poznanie możliwości programu. Strona zawierająca informacje o bezpłatnych zasobach dostępnych online.
- Moduł II – informacje o programie InnerBody i aplikacji Ludzkie Ciało.
- Moduł III – aplikacje 3D Bones and Organs, Proces biologiczny. Strona online Zygotebody.
- Moduł IV – poznanie możliwości aplikacji „Czyj to liść?”.
- Moduł V – wykorzystanie aplikacji do Atlas roślin i Identyfikacja roślin.
- Moduł VI – podsumowanie, ankieta uczestnika, wykorzystanie programów w projektach eTwinning Padlet.
Kursanci będą pracować, korzystając z instrukcji trenera. Zaprezentowane programy są w języku polskim i angielskim. Trener zaproponuje szereg zadań, których wykonanie będzie poparte przykładami, a które umożliwią poznanie możliwości programów. Kurs zawiera instrukcje, PDF itp. Podczas tygodnia uczestnicy kursu będą mieli możliwość kontaktu z trenerem za pomocą platformy a także dostępnego chatu. Materiały stworzone przez trenera na potrzeby kursu będą dostosowane do każdej grupy użytkowników Internetu (zarówno doświadczonej, jak i nie).
Uczestnicy szkolenia mają całodobowy dostęp do platformy i materiałów szkoleniowych. Podczas tygodnia praktycznie uczą się korzystania z prezentowanych materiałów. Nad przebiegiem kursu czuwa trener dostępny online podczas wyznaczonych dyżurów. Uczestnik powinien codziennie zarezerwować przeciętnie 1-2 godziny prywatnego czasu. Czas przeznaczony na zadania jest uzależniony od stopnia zaawansowania technicznego i doświadczeń w pracy z komputerem i Internetem.
Autorką kursu jest Katarzyna Sopolińska.
Wszystkie materiały zamieszczone na platformie Moodle są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jest zabronione.
Zaświadczenie o odbytym kursie można pobrać z jego strony w terminie do 7 dni od daty ukończenia szkolenia.
Szczegółowych informacji na temat szkolenia udziela Agnieszka Woźniak agnieszka.wozniak@frse.org.pl
30.11.2017
-
Kursy internetowe - pozostałe
-
Kursy internetowe - pozostałe
15.07.2024
Tydzień z Planem Daltońskim
-
Kursy internetowe - pozostałe
21.05.2024
Tydzień z awansem zawodowym nauczyciela - część 2
-
Kursy internetowe - pozostałe
21.05.2024
Tydzień z Curipod – Interaktywne lekcje
-
Kursy internetowe - pozostałe
22.04.2024
Tydzień z generowaniem grafiki z AI
-
Kursy internetowe - związane z programowaniem
08.04.2024
Tydzień ze Scratchem - część 3