Scenariusz projektu: Podróż po bezpiecznym Internecie
Uczestnicy nietypowej lekcji poznają podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Wcielając się w detektywów, będą samodzielnie szukać odpowiedzi na zaszyfrowane pytania, wyjaśniać zagadki i poszukiwać tropów dających rozwiązanie tajemnic, tak by poznać zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.
Pierwszy z serii scenariuszy kompletnych projektów, zrealizowanych i przetestowanych w ramach seminariów z cyklu Mój pierwszy projekt eTwinning z Ambasadorem.
Wszystkie znajdziecie TUTAJ.
Autorką poniższego scenariusza jest Małgorzata Woźniak – Ambasadorka i trenerka programu eTwinning
Od wielu jestem lat nauczycielką informatyki w Szkole Podstawowej w Mszczonowie. Swoją przygodę z eTwinningiem rozpoczęłam w 2009 roku i wówczas uznałam, że jest to fantastyczne miejsce dla osób takich jak ja., poszukujących różnorodnych sposobów rozwijania uczniów. eTwinning zachwyca mnie również możliwością spotkania niezwykłych nauczycieli ogarniętych pasją wspólnego działania. Każdy koleiny rok utwierdza mnie w tym przekonaniu.
Staram się być przewodnikiem po ciekawym świecie eTwinningu. Jest to dla mnie miłe, ale równocześnie wymagające zadanie. Ponieważ lubię to co robię, odczuwam radość z ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, którymi dzielę się z nauczycielami.
Zrealizowałam kilka projektów krajowych i międzynarodowych, za które otrzymałam Krajowe i Międzynarodowe Odznaki Jakości. Moją pasją jest programowanie, którym staram się zarazić już najmłodszych uczniów. Bardzo bliskie są mi nowe technologie, z których codziennie korzystam w edukacji. Posiadam tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie.
Podróż po bezpiecznym Internecie
Grupy projektowe opracują zadania do pokoju zagadek. Z wypracowanego materiału powstaną escape roomy, w których uczniowie rozwiązując zagadki zgłębią i utrwalą wiedzę na temat zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.
Projekt warto zrealizować także w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
Grupa docelowa: uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej
Obszary tematyczne: edukacja medialna, informatyka, język i literatura, sztuka
Narzędzia TIK:
Canva, Genially, Deck Toys, Dokumenty Google, Kahoot, Quizizz, Classtools, Classroomscreen, Mentimeter, Google Maps, Jigsawplanet, AvatarMaker, Padlet, Flippity, StoryJumper
Czas trwania: około 3 miesięcy
SCENARIUSZ PROJEKTU