Aktualności
Rysunki i Prezentacje Google - kreatywne materiały dydaktyczne
Autorka: Jolanta Majkowska
Rysunki i Prezentacje Google to aplikacje, które przy odrobinie kreatywności dają nauczycielom nieograniczone możliwości w tworzeniu zróżnicowanych materiałów dydaktycznych. Na szczególną uwagę zasługują szablony - graficzne organizery, ułatwiające dzieciom naukę, a nauczycielom planowanie atrakcyjnych i angażujących lekcji.
Dlaczego warto tworzyć własne szablony?
Instagramowy post Santiago[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Szablony warto również wykorzystać do ćwiczeń pisarskich. Wypracowanie napisane w szablonie, może zawierać dołączone słownictwo charakterystyczne dla danej formy wypowiedzi pisemnej, a szablon zwizualizować wymagane elementy pracy.
[caption id="attachment_16245" align="alignnone" width="578"]
Opis obrazu w Prezentacjach Google[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Rysunkowe notatki łączą słowa, rysunki, kształty, kolory, oddziaływują na uczniów wielozmysłowo, dlatego pozwalają szybciej zapamiętać omawiane na lekcji zagadnienia. Alternatywą dla rysunków tworzonych w uczniowskich zeszytach, są takie, które dziecko przygotuje na wirtualnej karcie wygenerowanej na platformie Google.
[caption id="attachment_16238" align="alignnone" width="494"]
Elementy świata przedstawionego w ,Pustyni i w puszczy”[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Szablony tworzone w Prezentacjach Google sprawdzą się również podczas pracy z tekstem literackim. Przy odrobinie kreatywności, można tworzyć zasoby, które w nieszablonowy sposób pomogą w odbiorze tekstu literackiego.
[caption id="attachment_16239" align="alignnone" width="404"]
List gończy za Emilia Plater[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
[caption id="attachment_16234" align="alignnone" width="409"]
Karta do galerii stworów i stworków występujących w lekturze pt.,,Hobbit”[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Inne pomysły na wykorzystanie szablonów:
Pory roku - szablon na zajęcia rewalidacyjne[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Zadanie dla klasy piątej - uczniowie określali część mowy, za pomocą której została wyrażona przydawka.
[caption id="attachment_16240" align="alignnone" width="749"]
Przydawka - szablon zadania[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Rozbiór logiczny zdania przysparza uczniom wiele trudności. Warto więc oprócz ćwiczeń w zeszycie, zaplanować takie aktywności, które dodatkowo zmobilizują dzieci do pracy. Szablon stworzony w Rysunkach Google może nam to ułatwić.
[caption id="attachment_16241" align="alignnone" width="440"]
Rozbiór logiczny zdania w Rysunkach Google[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Mapy myśli to doskonałe rozwiązanie ułatwiające dzieciom uczenie się. Nie tylko motywują uczniów do pracy, ale również zmuszają do kreatywności i ułatwiają zapamiętywanie.
Szczególnie warto wykorzystywać te narzędzia pracując z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ponieważ mapowanie myśli pozwala na opracowanie wybranych zagadnień, znacznie ograniczając tekst na rzecz obrazu. Ponadto notatki stają się przejrzyste i uporządkowane. Rysunki Google również umożliwiają tworzenie takich graficznych organizerów.
[caption id="attachment_16242" align="alignnone" width="550"]
Szablon mapy myśli[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Mapy myśli sprawdzą się nie tylko na zajęciach z języka polskiego - graficzne szablony można wykorzystywać dosłownie na każdej lekcji.
Wśród szablonów, które są dostępnie na blogu www.specjalni.pl znajdują się i takie, z których skorzystają nauczyciele historii. Wirtualne osie czasu, pomogą dzieciom uporządkować w czasie wydarzenia historyczne, tworzyć zabawne komiksy na bazie zdjęć czy obrazy słynnych malarzy.
[caption id="attachment_16236" align="alignnone" width="713"]
Oś czasu w Rysunkach Google[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
[caption id="attachment_16243" align="alignnone" width="693"]
Hołd pruski w formie komiksu[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
[caption id="attachment_16244" align="alignnone" width="700"]
Szablon komiksu[/caption]
Link do szablonu znajduje się TUTAJ
Zaprezentowane szablony stworzone w Rysunkach i Prezentacjach Google nie tylko zaktywizują uczniów i uatrakcyjnią zajęcia. Mogą być również podręczną interaktywną tablicą, która ułatwi prowadzenie lekcji online i umożliwi współpracę. Ponadto każdy udostępniony szablon warto zapisać na swoim dysku, tworząc kopię (Plik->Utwórz kopie) i dowolnie modyfikować, dostosowując treści do potrzeb i możliwości uczniów.
Zapraszamy do zapoznania się tutorialem prezentującym funkcjonalności omawiany narzędzi (plik można pobrać jako PDF):
[ct_button id="button_22" size="big" solid="1" link="https://etwinning.pl/wp-content/uploads/2000/01/prezentacje_tutorial.pdf" icon="" arrow="1" color="#333399" css_animation="" animation_delay=""]Prezentacje Google - Tutorial[/ct_button]
[ct_button id="button_22" size="big" solid="1" link="https://etwinning.pl/wp-content/uploads/2000/01/rysunki_tutorial.pdf" icon="" arrow="1" color="#ff6600" css_animation="" animation_delay=""]Rysunki Google - Tutorial[/ct_button]
Autorka:
Jolanta Majkowska – wicedyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z informatyki i języka polskiego. Autorka licznych artykułów i publikacji na temat innowacyjnych metod i technik nauczania, prelegentka na ogólnopolskich konferencjach. Trenerka programu Mistrzowie Kodowania, autorka ścieżki dla szkół specjalnych w programie Fundacji Orange #SuperKoderzy propagującym programowanie. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze.
- wizualizują nauczane treści;
- pozwalają na indywidualizację;
- umożliwiają współpracę;
- pomagają w prowadzeniu lekcji online;





- narysowanie miejsce wydarzenia historycznego;
- praca wokół hasztagu związanego z tematem zajęć;
- przedstawienie sceny z lektury
- dokumentowanie szkolnego wydarzenia.








08.01.2021