Grupa: Humaniści na TIK tak!

Dołącz do nowej odsłony grupy na platformie eTwinning:

 

Humaniści na TIK tak!

 

Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp słowem wyzwanie. Życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące.
Donna Watson

 

Humaniści na TIK tak! to grupa powstała na platformie eTwinning w 2020r. Tutaj znajdą dla siebie miejsce nauczyciele etyki, filozofii, historii, języka polskiego, religii, sztuki, wiedzy o społeczeństwie oraz nauczyciele bibliotekarze i edukatorzy związani z szeroko pojętą edukacją humanistyczną, którzy pragną rozwijać swój warsztat pracy, dzielić się z innymi swoimi pomysłami na lekcje oraz dyskutować na nurtujące tematy.

Celem działań grupy jest wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami w zakresie metod nauczania, wspieranie się w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą na wszystkich etapach edukacyjnych oraz promowanie różnorodnych przedsięwzięć programu eTwinning - konferencji, seminariów, warsztatów. 

Najbardziej jednak zależy nam na pozytywnym wzmacnianiu członków grupy, motywowaniu do rozwoju osobistego, dążeniu do spełniania edukacyjnych marzeń o lepszej edukacji. Tak jak zapowiadałyśmy od samego początku - działamy w oparciu o wzajemny szacunek i dokładamy wszelkich starań, aby unikać niepotrzebnej krytyki i rywalizacji.

Zwyczajem grupy staje się wspólne świętowanie:

  • Międzynarodowego Dnia Kropki (Pola w podróży),
  • Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego,
  • nietypowych świąt marcowych (książeczka),
  • europejskiego tygodnia kodowania Code Week.

Razem oswajaliśmy lektury szkolne (blog) i świętowaliśmy Dzień Życzliwości. Dane nam było również spotkać się z niektórymi eTwinnerami na żywo podczas regionalnych warsztatów (Lublin i warsztaty dla bibliotekarzy).

Każdego roku dzielimy się materiałami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia (już na stronie grupy) i Wielkanocy. Staramy się na bieżąco reagować na potrzeby nauczycieli i udzielać wsparcia. W grupie znajdziecie także materiały i narzędzia pomocne m.in. w nauczaniu języka polskiego jako obcego oraz Padlet z polonistycznymi blogami i kolekcje Geniallnych lekcji stworzone przez nauczycieli praktyków.

A już wkrótce na stronach grupy pojawi się kolejna kolekcja z materiałami dla wychowawców skupiona wokół kompetencji SEL, uważności i dobrostanu. Planujemy również stworzyć nowych zbiór ciekawych projektów humanistycznych.

Na bieżąco będzie również powstawała baza z instrukcjami dla różnych narzędzi TIK, które warto znać i wykorzystywać na zajęciach.

Przez cały rok szkolny systematycznie, biorąc pod uwagę propozycje nauczycieli, organizujemy webinaria dla humanistów. Zapraszamy ekspertów, trenerów, którzy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Za nami spotkanie z rysowaniem emocji, myśleniem krytycznym i pomysłami na angażujące uczniów w poznawanie lektur. W naszych najbliższych planach szkolenie na temat wykorzystywania narzędzi IT w codziennej pracy humanisty. Nieustannie pragniemy dzielić się dobra praktyką szczególnie w zakresie rozwijania kompetencji 4K i umiejętności emocjonalno-społecznych i w związku z tym tematem również przygotowujemy niezwykłe wydarzenie dla humanistów.

Już dziś zapraszamy do współtworzenia kolekcji Jedno słowo na 2023 rok.

Wykonajcie prostą grafikę, w której zawrzecie słowo, jakie chcecie, by towarzyszyło Wam przez cały nadchodzący rok.

 Następnie dołączcie ją do wspólnego Wakeletu – link lub kod peltd5lw.

Poza platformą eTwinning grupa działa również na portalu społecznościowym Facebook:Humaniści na TIK tak!

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

 

Grupę prowadzą doświadczone nauczycielki przedmiotów humanistycznych, aktywne eTwinnerki i Ambasadorki programu: