Szkolne webinarium eTwinning: Wikipedia - czy ktoś to w ogóle sprawdza?

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie online skierowane do uczniów w  wieku 10-20 lat pod opieką nauczycieli. Odkryj z nami tajemnice największej encyklopedii świata.

Szkolne webinarium online może być swego rodzaju wyjątkową lekcją online poprowadzaną przez zewnętrznego eksperta, dlatego też zachęcamy, aby nauczyciele angażowali się w udział wraz z całymi klasami lub zorganizowali w swojej szkole tak zwane „wspólne oglądanie”.

Sugerujemy, aby rejestracji na wydarzenie dokonał nauczyciel-koordynator, który następnie udostępni transmisję szerszej grupie uczniów, np. na tablicy multimedialnej lub ekranie. 

Jak odróżnić fakty od fakenews? Jak nie utonąć w morzu informacji? W Wikipedii doskonale zdajemy sobie sprawę̨ z tego, jak ważne są odpowiedzi na te pytania. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do procesu publikacji artykułów, dbając o to żeby Wikipedia była oazą bezpieczeństwa informacyjnego. Jak to możliwe? Od lat stosujemy specjalne procedury gwarantujące rzetelność naszych publikacji. Zmiany w hasłach nowych użytkowników, zatwierdzają wikipedyści o uprawnieniach redaktorów - ich działania są kolejnym stopniem weryfikacji treści w tej największej encyklopedii świata.

W Wikipedii niezmiernie ważne są źródła - wiarygodne, odpowiednio przedstawione przypisy do akapitów w artykule są podstawowym wymogiem, jeśli chodzi o jakość hasła. Kiedy będziesz tworzyć nowy artykuł w Wikipedii, odkryjesz jak różna jest perspektywa czytelnika i twórcy treści. O tym chcę opowiedzieć Tobie podczas webinarium.

Prelegentem podczas naszego webinarium będzie Klara Sielicka-Baryłka - specjalistka ds. edukacji w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, gdzie m.in. rozwija program Wikiszkoła. Ukończyła studia w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Absolwentka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Ma doświadczenie muzealnicze, edukatorskie, redaktorskie, organizowania i prowadzenia projektów edukacyjnych. Działa w Koalicji Otwartej Edukacji. Edytuje Wikipedię od 2015 r.

Dedykowane certyfikaty uczestnictwa - zarówno dla nauczyciela jak i dla ucznia -  zostaną przesłane na wskazany podczas rejestracji adres mailowy. 

Nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube – eTwinning Polska.

TERMIN: 13.06.2022r, godz. 12:30
CZAS TRWANIA: 60 minut
MIEJSCE: Platforma ClickMeeting

Wstępna rejestracja na wydarzenie jest dostępna pod poniższym linkiem, liczba miejsc ograniczona – 500 osób. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone osobnym mailem.

Formularz zgłoszeniowy