Program Canva.com w edukacji zdalnej

Autorka: Marlena Kowalska
Canva większości nauczycieli kojarzy z darmowym narzędziem, które pomaga w tworzeniu różnego rodzaju grafik. Tak jest w rzeczywistości. W programie możemy wykonać ciekawe plakaty okolicznościowe, tematyczne infografiki, możemy przygotować karty z życzeniami, CV, projektowe logo, grafiki do mediów społecznościowych. Bank szablonów, jaki oferuje Canva, jest olbrzymi i zaskakuje wieloma możliwościami dodatkowych efektów.  Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ponadto do zalet programu na pewno można zaliczyć jego intuicyjność w obsłudze oraz działanie na zasadzie znajdź, przeciągnij i upuść. Niewątpliwie plusem programu jest i to, że posiada wersję w języku polskim, a także funkcję wyszukiwania występującą przy każdym zasobie. Oferta Canvy jest niezwykła i urozmaicona - oprócz programu do projektowania grafik można tu znaleźć strony podpowiadające, jak ze sobą łączyć czcionki, jak łączyć kolory i co oznaczają poszczególne barwy. Twórcy Canvy bardzo dbają o swoich użytkowników, szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w programie. Właśnie dla nich przygotowane są specjalne samouczki i strony wprowadzające w działania programu. Niestety, tutaj większość filmików jest w języku angielskim, jednak obraz w dobry sposób wzmacnia słowo i sprawia, że filmiki są zrozumiałe niemal dla każdego: Canva dla Edukacji W ostatnim czasie program bardzo się rozwinął. Specjalną ofertę skierował w kierunku nauczycieli i uczniów, tworząc  miejsce współpracy, wzajemnego wymieniania uwag, rozwoju kreatywności i przedsiębiorczości. Jak zarejestrować się w programie Canva dla Edukacji?
  1. Utwórz konto w programie Canva.com
  2. Wejdź na stronę KLIK
  3. Wypełnij formularz zgłoszeniowy; możesz to zrobić w języku polskim, choć w wersji oryginalnej aplikacja jest w języku angielskim. Wśród dokumentów, jakimi musisz potwierdzić swoje kwalifikacje, może być legitymacja nauczycielska, dyplom ukończenia studiów, świadectwa dokumentujące zdobyte kwalifikacje. Jeśli nie znasz języka angielskiego (a działasz w przeglądarce Chrome), użyj prawego przycisku myszki i opcji Przetłumacz na język polski.
  4. Po kilku dniach sprawdź konto w Canvie i zobacz, czy masz dostęp do wersji dla edukacji.
Jak sprawdzić czy masz już dostęp? Informacja o zmianach na koncie wysyłana jest na adres mailowy użytkownika.  Często jednak same zmiany pojawiają się znacznie wcześniej niż wiadomość. Warto więc sprawdzać po wysłaniu wniosku, czy pojawił się już dostęp do nowych elementów. Po wskazaniu niedostępnego do tej pory elementu kursorem, powinien wyświetlić się napis EDU - to oznacza, że masz aktywne konto dla edukacji. Informacja o przyznanym dostępie pojawia się także w ustawieniach profilu, w zakładce Rozliczenia i klasy. Możesz wtedy zacząć działać, tworzyć klasy, zapraszać uczniów, i co ważne, zaproszeni do klas uczniowie również korzystają z bogatszej wersji programu. Jakie korzyści niesie posiadanie konta Canva dla Edukacji? Bez wątpienia największą zaletą Canvy dla Edukacji - oprócz dostępu do wielu tysięcy grafik, zdjęć, szablonów, elementów typu ramki, dymki, napisy -  jest możliwość współpracy i komunikacji. Tworząc zespół, nauczyciel ma wiele możliwości:    
  • opracowuje szablony do edytowania przez uczniów,
  • zbiera w foldery prace wychowanków,
  • weryfikuje otrzymane od uczniów projekty,
  • obserwuje działania uczniów,
  • komentuje i opiniuje prace, które do niego docierają,
  • pracuje z uczniami w realnym czasie,
  • udostępnia projekty w formie zadań w aplikacji Teams lub Classroom.
Jak utworzyć zespół dla klasy?
  • Przyjrzyj się pionowej kolumnie zakładek na stronie głównej.
  • Znajdź zakładkę Utwórz zespół i kliknij.
  • Otworzy się pole, w którym wpiszesz nazwę zespołu.
  • W kolejnym kroku zaproś do zespołu uczniów.
  • Po zatwierdzeniu w pionowej kolumnie pokazuje się zakładka nowego zespołu.
Warto wiedzieć, że taki zespół można również stworzyć nie mając konta dla edukatora, ale możliwości działanie w ramach zespołu będą ograniczone, chociażby w dostępie do niektórych funkcji, np. tworzenia ilości folderów. Posiadanie konta dla nauczycieli pozwala na korzystanie z zasobów wspierających naukę. Ich bogactwo sprawia, że każde zajęcia z Canvą są inne i zawsze angażują uczniów.   Praktyczne zastosowanie Canvy
  • Przygotowywanie kart pracy dla uczniów - w krótkim czasie można stworzyć interesujący, kolorowy arkusz, który po udostępnieniu będzie edytowany/wypełniany przez uczniów. Ilość gotowych szablonów (dostępne po zalogowaniu) jest ogromna, z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Opracowane z ich pomoca materiały motywują uczniów i pomagają nauczycielom zrealizować treści podstawy programowej (przykładowa karta).
   
  • Wspólna praca nad jednym dokumentem - opcje udostępniania dokumentu konkretnym osobom pozwalają, by uczniowie w zespołach pracowali nad określonym materiałem (arkusz/grafika/książeczka). Możliwość wspólnego działania świetnie sprawdza się w pracy projektowej. Nauczyciel może stworzyć zespół dla partnerów, by razem wypełnić określone zadania, np. zredagować książeczkę.
  • Indywidualny kontakt z uczniem - praca w zespołach daje możliwość bezpośredniego kontaktowania się z podopiecznymi. Wykonane zadania przesyłają nauczycielowi, który sprawdzając nadesłane materiały może edytować kartę, dopisywać komentarze i opinie. Nauczyciel nie musi od razu zatwierdzać pracy - może poprosić o naniesienie poprawek i ponowne przesłanie karty. Cała wymiana informacji odbywa się w programie, a dodatkowo wspierana jest pocztą mail.
  • Praca z uczniami w czasie rzeczywistym - udostępniając wersję LIVE, nauczyciel może zaprosić uczniów na stosowną stronę, poprosić o wpisanie kodu i działać z uczniami na żywo.  Świetnie się sprawdza w "burzy mózgów". Uczniowie widząc ekran nauczyciela i czytając odpowiedzi rówieśników biorą aktywny udział w dyskusji - rodzą się niezwykłe pomysły i powstają ciekawe efekty.
    Pracując z dziećmi, warto też zwrócić uwagę na opcję prezentowania i jednoczesnego nagrywania obrazu. Pozwala ona szybko przygotować film i udostępnić go osobom, które nie mogły uczestniczyć w zajęciach. Opcja ta daje również nauczycielowi możliwość rozwijania wśród uczniów umiejętności prezentowania się przed kamerą, odpowiedniego przygotowania materiałów. Pomysłów na wykorzystanie programu Canva.com jest naprawdę wiele. W łatwy sposób można połączyć je z funkcjonalnościami innych programów (np. LiveWorkSheet) zyskując zupełnie nowe możliwości - wszystko oparte jest na pomysłowości i kreatywności użytkownika. Każdy, kto choć raz wypróbuje liczne narzędzia programu, szybko przekona się o jego zaletach - zwłaszcza kiedy zaobserwuje reakcje uczniów. W świecie, w którym dominuje obraz, gdzie zdolności manualne dzieci są na coraz niższym poziomie, Canva doskonale wypełnia lukę w ćwiczeniach potrzebnych im umiejętności i w wypełnianiu stawianych przed nimi zadań. Zapraszamy do zapoznania się tutorialem prezentującym funkcjonalności Canvy (plik można pobrać jako PDF):   [ct_button id="button_22" size="big" solid="1" link="https://etwinning.pl/wp-content/uploads/2000/12/Canva-Tutorial.pdf" icon="" arrow="1" color="#333399" css_animation="" animation_delay=""]Canva - Tutorial[/ct_button]   Autorka:
Marlena Kowalska - ambasadorka programu eTwinning, absolwentka Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Kochanowskiego w Kielcach. Nauczycielka języka polskiego, bibliotekarz, olifrenopedagog w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim z niemal -25 letnim stażem pracy. Pomysłodawczyni i organizatorka ogólnopolskiego projektu „Okładki, jakże żywe…”, propagatorka Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności, odkrywania talentów i zabawy. Autorka projektów e Twinning wyróżnionych Krajową Odznaką Jakości. Dzieli się z innymi swym doświadczeniem na stronach bloga szkoła inaczej – widziane oczami nauczyciela…, fanpage’u, prowadząc szkolenia dla nauczycieli. Widząc, z jakimi wyzwaniami spotyka się współczesny nauczyciel–wychowawca, założyła na Facebooku grupę Lekcja z wychowawcą. Członkini społeczności SuperBelfrzy RP.
Razem z Joanną Krzemińską prowadzą grupę Humaniści na TIK tak!