Humaniści na TIK tak!

Grupa dedykowana nauczycielom przedmiotów humanistycznych

eTwinnerzy coraz częściej szukają miejsc zbierających materiały i narzędzia, a także gromadzących nauczycieli zainteresowanych realizacją konkretnych zagadnień lub uczących podobnych przedmiotów. W odpowiedzi na zgłaszane przez Was zapotrzebowanie powstała grupa dedykowana humanistom - Humaniście na TIK tak! Poprowadzi ją doświadczona eTwinnerka, nauczycielka języka polskiego Marlena Kowalska.  

Istnieje w sieci wiele różnorodnych grup. Stanowią przestrzenie wymiany myśli, doświadczeń, pomysłów. Są doskonałym miejscem, w którym można znaleźć inspirację, zapytać o radę. Z punktu widzenia działania społeczności eTwinning, taka niewymuszona współpraca to wspaniały motor napędowy nowych, wyjątkowych projektów. Warto zatem pokusić się o stworzenie miejsca, w którym każdy polonista, historyk, bibliotekarz, a także nauczyciel muzyki czy plastyki, znajdzie coś dla siebie. Przyglądając się dynamice istniejących już grup doszłyśmy do wniosku, że nadrzędnym celem istnienia Humanistów na TIK tak! będzie współpraca. Najbardziej zależy nam na pozytywnym wzmacnianiu członków grupy, motywowaniu do rozwoju osobistego, dążeniu do spełniania edukacyjnych marzeń o lepszej edukacji. Będziemy działać w oparciu o wzajemny szacunek i dołożymy wszelkich starań, aby unikać niepotrzebnej krytyki i rywalizacji. Co nie oznacza, że nie planujemy uhonorowania aktywnych członków angażujących się w planowane przez nas aktywności (np. imiennymi certyfikatami).

Jakie mamy plany na najbliższy czas?

Przede wszystkim pragniemy przekonać wszystkich nieprzekonanych, że realizacja projektu eTwinning nie jest działaniem dodatkowym tylko wsparciem i narzędziem do realizacji naszych zadań.  Bardzo byśmy chciały, by powstało w naszej grupie miejsce, w którym będziemy dzielić się dobrymi praktykami, polecać sobie projekty, które uważamy za interesujące i dyskutować o działaniach, które nie do końca spełniły nasze oczekiwania – wspólnie zastanowimy się co należy zmienić, aby rezultaty spełniały nasze oczekiwania. Jednym z naszych celów będzie także prezentacja narzędzi, dzięki którym praca projektowa nie tylko staje się bardziej efektowna, ale przede wszystkim efektywna. Zgodnie z tytułem grupy pojawi się tu wiele ciekawych narzędzi TIK. Zależy nam jednak, aby poznawać je w dopasowanym indywidualnie tempie, bez nadmiernego pośpiechu i wiszącej nad głową presji czasu. Dlatego na każde z nich przewidzieliśmy jedną porę roku. Zaczniemy od Jesieni z narzędziami Google, by przejść później do Zimy z Canvą. Wiosna i lato pozostaną na razie tajemnicą...  Może w międzyczasie urodzi się jakiś wspólny projekt? Byłoby doskonale! Zachęcamy do bliższego zapoznania się z efektami projektów, które już zostały zrealizowane oraz uhonorowane Krajową Odznaką Jakości, a ich przebieg wpisał się w realizację podstawy programowej. W projektach znajdziecie działania oraz narzędzia, których używamy na co dzień, i które chętnie przedstawimy Wam w grupie:

Sami zobaczcie, że dzięki różnorodnym narzędziom można wspaniale współpracować i zbierać to, co dla nas ważne. Można także dobrze się bawić, projektując wzajemnie zadania dla zespołów, które biorą udział w projekcie. Przykłady:

  • e-Book z pomysłami zebranymi w projekcie Tęczowa gramatyka
  • pokój zagadek, w którym brali udział uczniowie Szkół MIKRON z Łodzi oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim

Narzędzia to tylko część naszej pracy… Dlatego chcemy Wam również zaproponować wirtualne spotkania. Opowiemy Wam o naszych doświadczeniach w przeplataniu metod z wykorzystaniem narzędzi online i offline. Na pierwszy ogień pójdą kostki opowieści i klocki. Mamy nadzieję, że Wy także zechcecie podzielić się własnymi spostrzeżeniami, wiedzą i doświadczeniem.  A z czasem (przy pełnym wsparciu z naszej strony) zorganizujecie własne spotkania. Kolejnym pomysłem, w który chciałybyśmy Was zaangażować jest grupowa biblioteczka – lista wartych polecenia tytułów. Każdy z nas czyta literaturę fachową, warto zebrać w jednym miejscu to, co i dla innych może się okazać wartościowe, wspierające rozwój czy utwierdzające w wyznaczonym kierunku zmiany.  

Dołączcie do nas już teraz! Razem możemy więcej!

Humaniście na TIK tak!