Grupa: Wrażliwi na (dez)informację

Dołącz do grupy na platformie eTwinning:

 

Wrażliwi na (dez)informację

Grupa tematyczna Wrażliwi na (dez)informację została utworzona, aby doskonalić umiejętność korzystania z mediów oraz poznać sposoby rozpoznawania i walki z dezinformacją. Jest otwarta na nauczycieli, którzy w swojej pracy wykorzystują materiały z sieci i rozwijają krytyczne myślenie wśród swoich uczniów oraz zwracają uwagę na weryfikację informacji.

W roku szkolny 2023/2024 skupiamy się na wykorzystaniu narzędzi IT oraz sztucznej inteligencji  do manipulacji w sieci. W ramach działalności grupy zaplanowaliśmy spotkania online z zakresu fake news, manipulacji algorytmów bańkami informacyjnymi, i narzędziami AI.

Co planujemy?

  • pokażemy lekcje z użyciem AI,
  • szkolenia podczas których pokażemy jak korzystać z AI w opracowaniu rzetelnych treści i  wspólnie stworzymy galerię sztuki AI.
  • przedstawimy pomysły projektów eTwinning z dziedziny edukacji medialnej i manipulacji w sieci - zaprosimy was do udziału w nich,
  • rozbudujemy bazę e-zasobów ze scenariuszami lekcji z zakresu edukacji medialnej,
  • w drugim semestrze przeprowadzimy kampanię Nie Daj Się Wkręcić dotyczącą manipulacji treściami w sieci,
  • w ramach tej kampanii zrealizujemy projekty Mój Pierwszy Projekt z Ambasadorem dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
  • zaprosimy ekspertów w dziedzinach fake news i manipulacji informacją, jak również doświadczonych specjalistów z wykorzystania AI w edukacji ( pierwsze webinarium z użycia narzędzi AI  już w październiku),
  • przybliżymy wam platformę ESEP i TwinSpace jako bezpieczne przestrzenie do współpracy międzyszkolnej zarówno dla początkujących jak też doświadczonych eTwinnerów.

Zapraszamy wszystkich członków grupy do współpracy, liczymy na wasze pomysły i kreatywność, aby każdy w grupie znalazł coś dla siebie.

Na stronie grupy znajdziecie też mnóstwo przydatnych materiałów, linków i narzędzi, które ułatwią przygotowanie inspirujących lekcji.

 

Już teraz zapraszamy na pierwsze webinarium w nowej odsłonie grupy:

Czekamy na Was! Bądźmy Wrażliwi na (dez)informację razem!

Grupę prowadzą doświadczeni nauczyciele, aktywni eTwinnerzy i Ambasadorzy programu: