Grupa: eTwinningowe TIKanie z językami

Dołącz do nowej odsłony grupy na platformie eTwinning:

 

eTwinningowe TIKanie z językami

 

 

Czy to nie przyjemne,  by się uczyć i potem wykorzystać to, czego się nauczyłeś?

Konfucjusz

 


Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli „eTwinnigowe TIKanie z językami” zaprasza nauczycieli języków obcych pracujących na dowolnym poziomie edukacyjnym do wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą, umiejętnościami i dobrymi praktykami. W naszej grupie znajdziecie przydatne narzędzia TIK, ciekawe scenariusze oraz przykłady dobrych praktyk. Uczestnicy są zapraszani do udziału w ciekawych aktywnościach, konkursach związanych z nauczaniem i uczeniem się języków obcych oraz webinariach.

W roku szkolnym 2022/2023 będziemy kontynuować budowę tzw. „Narzędziownika językowca”, w skład którego wchodzą wirtualne platformy, programy i aplikacje przydatne w codziennej pracy nauczyciela języków obcych. Skupiamy się nie tylko na narzędziach pomocnych w poszerzaniu wiedzy leksykalnej i gramatycznej uczniów, ale także na wspieraniu rozwoju umiejętności praktycznych poprzez TIK, dzięki czemu nasz narzędziownik jest idealną pomocą podczas realizacji projektów eTwinning. Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z TIK zapewniamy przejrzyste, czytelne przewodniki po prezentowanych narzędziach. Wszyscy członkowie grupy mogą sprawdzić swoje technologiczne umiejętności, realizując proponowane przez nas zadania podsumowujące.

W naszych grupowych działaniach wspieramy wszystkich, którym zależy na rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych uczniów. Prezentujemy angażujące, motywujące do praktycznego wykorzystywania języka obcego zadania oparte nie tylko na pracy indywidualnej, ale także grupowej. Proponujemy chętnym nauczycielom udział w grupowych miniprojektach, czyli gotowych propozycjach działań tematycznych, w które członkowie grupy mogą się zaangażować wspólnie ze swoimi uczniami. Zrealizowaliśmy ciekawy projekt językowy z okazji Dnia Tolerancji, tuż przed wakacjami skoncentrowaliśmy się natomiast na zagadnieniu pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na lekcjach języków obcych – ten temat zamierzamy kontynuować także w nowym roku szkolnym. Kolejne projekty będą doskonałą okazją do poznania nowej Europejskiej Platformy Edukacji Szkolnej a także poszerzenia doświadczenia w realizacji projektów eTwinnng.

Na bieżąco pracujemy nad stworzeniem bazy językowych aktywności tematycznych, w tym inspirujących działań kulturowych, związanych z popularnymi świętami. Z doświadczenia wiemy, że materiały te są szczególnie przydatne w pracy nauczycieli języków obcych.

W nowym roku szkolnym po raz kolejny zaprosimy członków naszej grupy do udziału w popularnych wydarzeniach, takich jak Międzynarodowy Dzień Języków Obcych czy Dzień Bezpiecznego Internetu z Językami. W związku z tymi akcjami zostaną zorganizowane certyfikowane konkursy tematyczne. W najbliższym czasie planujemy zorganizować webinarium poświęcone problemom logopedycznym na lekcjach języka obcego. W grudniu naszą uwagę chciałybyśmy skupić na międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych.

W ramach działań grupy będą się odbywały kolejne ciekawe webinaria z doświadczonymi eTwinnerami. Dotychczasowe spotkania, poświęcone działaniom interdyscyplinarnym, wykorzystywaniu Wakeleta czy pracy z uczniem z SPE, cieszyły się dużą popularnością. Zachęcamy również do aktywności w „Kawiarence językowej”. To doskonała okazja do podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą, zainspirowania innych nauczycieli, przedstawienia ciekawej metody, narzędzia czy sukcesu, jaki odnieśliśmy ze swoimi uczniami.

Powyższe aktywności to tylko fragment tego, co czeka na Was w grupie „eTwinningowe TIKanie z językami”. Jesteście zainteresowani nawiązaniem nowych językowych znajomości, stałym rozwojem swojej wiedzy i kompetencji (także w zakresie stosowania TIK), interesującymi metodami pracy i dobrą zabawą z eTwinningiem w tle?

Czekamy na Was!

 

Grupa „eTwinnigowe TIKanie z językami” prowadzona jest przez trzy aktywne eTwinnerki, ambasadorki Programu i nauczycielki języków obcych: