eTwinningowe TIKanie z językami

Grupa dla nauczycieli języków obcych

Wzajemne wsparcie i dzielenie się doświadczeniami oraz przykładami dobrych praktyk nauczycielskich jest obecnie na wagę złota. Podczas ostatnich, wyjątkowo trudnych miesięcy roku szkolnego, opartych w całości na edukacji zdalnej, wielu z nas poszukiwało nowych, skutecznych metod pracy z uczniem czy inspiracji do angażujących działań, możliwych do przeprowadzenia na odległość. Do wątpliwości związanych z efektywnością kształcenia zdalnego dołączyła również świadomość, że po powrocie do szkół nauczanie z pewnością nie będzie już wyglądało tak samo. Dylemat „co zrobić, żeby uczniowie opanowali niezbędną wiedzę i umiejętności, a nauczyciele widzieli efekty swojej pracy” towarzyszy również językowcom.

W odpowiedzi na ich potrzeby powstała międzyszkolna sieć współpracy „eTwinnigowe TIKanie z językami”, prowadzona przez trzy aktywne eTwinnerki – nauczycielki języków obcych: Monikę Mojsiejonek (język angielski), Wiolettę Sosnowską (język francuski) i Renatę Zając (język niemiecki). Grupa przeznaczona jest dla językowców bez względu na poziom i wiek uczniów, z którymi pracują. Jej głównym celem jest wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i dobrymi praktykami oraz zdobywanie nowych umiejętności, także w zakresie posługiwania się ciekawymi narzędziami TIK.

Już teraz znajdziecie tam materiały, które z powodzeniem możecie włączyć do swojej pracy z uczniami.  

Przez cały rok szkolny będziemy prezentować platformy, programy i aplikacje przydatne w pracy nauczyciela języków obcych. Skupimy się nie tylko na narzędziach pomocnych w poszerzaniu wiedzy leksykalnej i gramatycznej uczniów, ale także na wspieraniu rozwoju umiejętności praktycznych poprzez TIK. Jedną z grup prezentowanych narzędzi będą aplikacje służące do tworzenia nagrań głosowych, niezbędnych do ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem oraz prezentowania wyników pracy:

Wykorzystując te narzędzia pokażemy, w jaki sposób dostosować oferowane przez nie możliwości nagrywania wypowiedzi do zagadnień zawartych w podstawie programowej oraz potrzeb uczniów w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania. W naszych grupowych działaniach będziemy wspierać wszystkich, którym zależy na rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych uczniów. Zaprezentujemy angażujące, motywujące do praktycznego wykorzystywania języka obcego zadania oparte nie tylko na pracy indywidualnej, ale także grupowej. Wspólnie stworzymy bazę scenariuszy lekcji, dzięki którym nasze zajęcia z pewnością staną się dużo bardziej atrakcyjne i pobudzą uczniów do działania. Przybliżymy ciekawe metody pracy:

  • Nauczanie oparte o komiks
  • Metoda CLIL
  • Escape room na lekcji języka obcego
  • Szybka wymiana opinii
  • Mindmapping

i wiele innych, zgodnych z potrzebami uczestników grupy.

Ciekawi Was, w jaki sposób wprowadzić do swojej klasy gamifikację? A może chcecie przygotować swoim uczniom własny zasobnik z quizami, fiszkami, wyzwaniami językowymi?

Dzięki zaangażowaniu w prace grupy „eTwinningowe TIKanie z językami” będziecie mieli szansę opanować wszystkie niezbędne do tego umiejętności!  

Nauczyciele uczestniczący w grupowych działaniach nie pozostaną jedynie biernymi obserwatorami. Systematycznie będą zapraszani do udziału w różnorodnych aktywnościach, w których będą mogli wykorzystać w praktyce nową wiedzę dotyczącą metod i narzędzi TIK. Wspólnie stworzymy również bazę aktywności kulturowych, związanych z popularnymi świętami. Ponadto, członkowie grupy będą mogli wziąć udział w konkursach poświęconych nauczaniu i uczeniu się języków obcych.

Pierwszy konkurs zaplanowany jest już na koniec sierpnia 2020!

W ramach działań grupy będą się odbywały ciekawe webinaria z doświadczonymi eTwinnerami oraz spotkania on-line w „Kawiarence językowej”. To doskonała okazja do podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą, zainspirowania innych nauczycieli, przedstawienia ciekawej metody, narzędzia, czy sukcesu, jaki odnieśliśmy ze swoimi uczniami. To również idealna szansa na rozwianie swoich wątpliwości w kwestii tego, czy dane narzędzie, metoda, zadanie będzie odpowiednie dla nauczanych przez nas grup. Nauczyciele języków obcych są znani ze swojego zaangażowania, ogromnej aktywności w kwestii poszerzania umiejętności dydaktyczno-wychowawczych oraz ciekawości poznawczej. Powyższe aktywności to tylko fragment tego, co czeka na Was w grupie „eTwinningowe TIKanie z językami”. Zainteresowani nawiązaniem nowych językowych znajomości, stałym rozwojem swojej wiedzy i kompetencji (także w zakresie stosowania TIK), interesującymi metodami pracy i dobrą zabawą z eTwinningiem w tle? Czekamy na Was! Zaczynamy już w sierpniu 2020! Zapraszamy!  

eTwinningowe TIKanie z językami