Edukacja informatyczna w szkołach europejskich - podsumowanie

Razem z Krajowym Biurem Eurydice mieliśmy przyjemność zorganizować wyjątkowe wydarzenie poświęcone nowoczesnej i efektywnej edukacji informatycznej. Konferencja realizowana w trybie hybrydowym zgromadziła stacjonarnie 50 uczestników. Zdalnie, na platformie ClickMeeting, połączyło się z nami 120 nauczycieli.

Pierwszą, wykładową część spotkania otworzyli Magdalena Górowska-Fells (Krajowe Biuro Eurydice) i Paweł Czapliński (koordynator Krajowego Biura eTwinning).

Pierwsze wystąpienie stanowiła prezentacja najnowszego raportu Eurydice Informatics Education at Schools in EuropeEkspertka Anna Borkowska (NASK) odpowiada m.in. na pytania: 

  • Kiedy dzieci w Europie zaczynają edukację informatyczną?
  • Jakie jest miejsce kształcenia informatycznego w systemach edukacji w różnych krajach i co znajdziemy w programach nauczania tego przedmiotu?
  • Jakie kwalifikacje wymagane są od nauczycieli informatyki i jakie są ścieżki przygotowania do zawodu?
  • Jak wypada na tym tle system edukacji w Polsce?
  • I wreszcie, czy informatyka to dziedzina tylko dla mężczyzn?

Drugi wykład poprowadził profesor Maciej Sysło (Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki) rozmawiając z uczestnikami konferencji o stanie, wyzwaniach, trendach i perspektywach edukacji informatycznej w Polsce i na świecie:

Wykład Marty Borkowskiej (NASK) poświęcony był temu jak uczyć o bezpiecznym, świadomym i odpowiedzialnym korzystaniu z internetu, w jaki sposób planować zajęcia dotyczące różnych aspektów bezpieczeństwa online dla uczniów w różnym wieku oraz strategiom, które pomogą osiągnąć zamierzone cele.

Część warsztatowa podzielona została na sesje online i stacjonarne. Na warsztatach prowadzonych przed doświadczonych nauczycieli uczestnicy mogli poznać i przećwiczyć praktyczne zastosowanie nowoczesnych narzędzi i programów wspierających efektywną edukację informatyczną.

Warsztaty stacjonarne:
Nauczyciele edukacji przedszkolnej + klas I-III

Nauczyciele klas IV-VIII

Nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych

Warsztaty online: