Aktywna Tablica z eTwinning

Grupa dla nauczycieli kreatywnie wykorzystujących tablice interaktywne w realizacji programu nauczania

Grupa  powstała jako element kampanii Aktywna tablica z eTwinning mając zapewnić uczestnikom naszych szkoleń miejsce, w którym znajdą wsparcie oraz przestrzeń, w której będą się dzielić swoim własnym doświadczeniem. Udział w takiej grupie był także jednym z wymogów uczestnictwa w Men-owskim programie Aktywna Tablica, który wspierała nasza kampania. Pod opieką ambasadorów, aktywnych nauczycieli i eTwinnerów, i przy ogromnym zaangażowaniu wielu uczestników grupa rozwijała się bardzo dynamicznie zbierając wiele ciekawych materiałów i pomysłów na innowacyjne i efektywne działania.  

Rok szkolny 2019/2020 był dla wszystkich nauczycieli bardzo wyczerpujący. Prowadzenie edukacji zdalnej wymagało opanowania nowych umiejętności i poznania nowych narzędzi. Jednym z miejsc, w którym nauczyciele szukali informacji była właśnie ta grupa. W tym okresie dołączyło do nas wielu nowych użytkowników. To świadczy o tym, jak bardzo ważne jest, aby w przestrzeni wirtualnej istniało takie bezpieczne miejsce, gdzie można wymieniać się doświadczeniami, tzw. grupa wsparcia, miejsce, gdzie nauczyciele mogą znaleźć gotowe materiały na swoje lekcje, wziąć udział w wirtualnym "spotkaniu przy kawie" i po prostu porozmawiać o edukacji. Wspólnie uczymy  się tu nowych rzeczy demonstrując korzystanie z ciekawych narzędzi. Dbamy o atmosferę sprzyjającą wymianie doświadczeń, zachęcamy do dzielenia się wypracowanymi materiałami i dyskusji nt. edukacji. Dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli wypracowaliśmy razem zbiór zadań do wykorzystania w edukacji zdalnej na różnych przedmiotach:  

 

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

 

Taki padlet, czyli wirtualna tablica z gotowymi zadaniami podzielonymi na konkretne lekcje matematyki, j. polskiego, przyrody bądź wychowania fizycznego nie raz ratowały nas, kiedy szukaliśmy gotowych pomysłów na konkretne lekcje. Od początku stycznia w grupie przeprowadziliśmy wiele akcji:

W grupie odbywały się również webinaria, podczas których doświadczeni etwinnerzy dzielili się z nami swoją wiedzą na temat wykorzystywania narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej. Mogliśmy wysłuchać fantastycznych etwinnerek - Doroty Dankowskiej i jej pomysłu na ciekawy projekt ortograficzny dla klas 3 oraz Doroty Deroń, która pokazała nam wachlarz narzędzi TIK i aplikacji niezbędnych przy wprowadzaniu pojęć matematycznych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

W czerwcu zorganizowaliśmy akcję Moje ulubione narzędzie TIK, której uczestnicy nie tylko głosowali na swoje ulubione narzędzie, ale też podzielili się z resztą członków grupy zadaniami wykonanymi przez siebie. Za udział w akcji wszyscy otrzymali certyfikaty. Oprócz wymienionych wyżej materiałów na stronach grupy znajduje się wiele zasobów na temat konkretnych narzędzi takich, jak Biteable, mapy myśli, Baamboozle, e-książki, Kahoot czy Zoom. Gromadzimy też aplikacje i scenariusze lekcji dotyczące omawiania lektur, aplikacji do nauki języków obcych oraz lekcji odwróconej.

A co planujemy w kolejnym roku szkolnym?

Zamierzamy nadal podążać tropem świąt nietypowych. Już we wrześniu zaprosimy Was na darmowe webinarium na temat aplikacji wykorzystujących zdjęcia z okazji Światowego Dnia Fotografii. W każdym kolejnym miesiącu będziemy dzielić się pomysłami na wykorzystanie narzędzi TIK podczas zajęć na tematy takie, jak Międzynarodowy Dzień Muzyki czy Dzień Postaci z Bajek. Nadal będziemy zapraszać Was na Spotkania przy kawie, na których każdy będzie mógł zaproponować temat rozmowy, wyrazić swoją opinię oraz uzyskać wsparcie w rozwiązaniu problemów edukacyjnych. Grupa Aktywna Tablica z eTwinning to miejsce zarówno dla doświadczonych nauczycieli i eTwinnerów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z technologią i chcą zdobyć nowe umiejętności.  

 Aktywna Tablica z eTwinning