Szkoły branżowe i techniczne w eTwinning

Szkoły branżowe i techniczne w eTwinning

Szkoły branżowe i techniczne stanowią coraz liczniejszą grupę na platformie eTwinning. Aktywnie wykorzystują narzędzia i materiały eTwinning do realizacji projektów wspierających szkolnictwo branżowe. Z myślą o nich powstała nowa grupa na eTwinning LIVE – Szkoły branżowe i techniczne w eTwinning Poprowadzi ją Łukasz Kamiński – ambasador i trener programu eTwinning, nauczyciel języka angielskiego Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, ekspert prowadzący liczne szkolenia i seminaria.

Głównym celem grupy jest wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami w zakresie zagadnień związanych z realizowaniem projektów eTwinning w szkołach o profilu zawodowym. To miejsce idealne zarówno dla osób mających już doświadczenie w realizowaniu projektów, jak i dla nauczycieli rozpoczynających swoją przygodę z eTwinning. Każdy nauczyciel znajdzie tu wsparcie oraz inspiracje do podjęcia działań projektowych z uczniami szkół technicznych i branżowych. Wśród zaplanowanych działań są, między innymi:

  • Poznanie nauczycieli szkół średnich zainteresowanych realizowaniem projektów eTwinning, ze szczególnym uwzględnieniem profilu zawodowego ich szkoły
  • Webinaria – dzielenie się dobrymi praktykami
  • Wspólne stworzenie bazy narzędzi TIK i pomysłów przydatnych w działaniach projektowych oraz codziennej pracy nauczyciela
  • Międzyszkolne Obchody Europejskiego Dnia Języków oraz Dnia Bezpiecznego Internetu
  • Skupienie się na aspektach zawodowych realizowanych działań projektowych
  • Tworzenie ciekawych materiałów edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb szkół branżowych i technicznych

Działania w grupie będą opierać się na wymianie ciekawych materiałów, gromadzeniu informacji o przydatnych narzędziach i w bardzo dużej mierze na wzajemnym uczeniu się. Z kolei tematyka webinarów będzie dopasowana do potrzeb członków grupy i będzie przedstawiała zarówno przykłady działań aktywnych eTwinnerów, jak i ciekawe narzędzia TIK.

Zaplanowane na wrzesień obchody Europejskiego Dnia Języków będą pierwszym z wielu wspólnych działań, w wyniku których powstaną praktyczne materiały, do wykorzystania w pracy  z uczniami. Jako przykład przedstawiamy wielojęzyczny słownik będący efektem projektu Tell me what you eat and I will tell you who you are  zrealizowanego przez partnerów z Francji, Litwy i Polski. Uczniowie przygotowali słowniczek pojęć związany z szeroko pojętym tematem żywienia, podzielony na kategorie: czasowniki, warzywa, owoce, urządzenia, przyprawy, etc.
Multilingual food dictionary  

 

Grupa jest nowa i powstała w odpowiedzi na potrzeby nauczycieli szkół technicznych i branżowych, a jej sukces zależy od wszystkich jej członków, których zapewne z każdym dniem będzie coraz więcej. Zachęcamy wszystkich do dołączenia  i aktywnej współpracy!

 

Łukasz Kamiński

 

 

Jak stać się członkiem tej wyjątkowej grupy?

Wystarczy zalogować się na eTwinning LIVE, wejść do zakładki Grupy i odszukać korzystając z nazwy Szkoły branżowe i techniczne w eTwinning  Następnie kliknąć Przejdź do grupy:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

i dalej Dołącz do grupy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa swoją funkcjonalnością przypomina TwinSpace i prowadzona jest w języku polskim. Znajdziecie tu już ciekawe materiały dodane przez trenerki!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korzystanie z grupy jest bezpłatne i dostępne dla każdego zarejestrowanego eTwinnera.

 

Zachęcamy także do odwiedzania pozostałych grup prowadzonych przez naszych trenerów:

Znajdziecie w nich materiały, aktywności i wsparcie dla Waszych działań związanych z tematem każdej z nich!